2012 m. rugsėjo 14 d., penktadienis

Varškės sūrio pyragas su mėlynėmis

Labai skanus ir greitai pagaminamas sūrio pyragas su mėlynėmis. Labai labai mėgstu sūrio pyragus, man jie vieni lengviausiai pagaminamų ir vieni sveikesnių, ypač su pamažintu cukraus kiekiu :)

Pagrindui:
200 g sausainių,
30 g sviesto arba margarino.

Sūrio daliai:
800 g varškės,
150 g grietinės,
80 g cukraus,
3 kiaušiniai,
300 g mėlynių.

Sausainiu pagrindui permalame su mėsmale arba susmulkiname su maišytuvu. Trupinius sumaišome su sviestu ir juos sudedame į kepimo formą.

Sūrio pagrindui varškę (aš naudoju pačią paprasčiausią, kur būna supakuota po 160 g arba 180 g, 0,5 procentų riebumo), grietinę, cukrų ir kiaušinius dedu į dubenį ir plakimui naudodama "blenderį" arba taisyklingiau maišytuvą, plaku apie 10 minučių kol masė pasidaro labai labai vienalytė ir puri. Kuo bus glotniau, tuo bus skaniau.

Puse masės suverčiame į formą, užbarstome mėlynes, tada dedame likusią sūrio masę. Orkaitę įkaitinam iki 170 laipsnių. Pyragą dedame į orkaitę maždaug 50 - čiai minučių. Pyrago vidus turi būti šiek tiek minkštokas o šonai jau standūs. Ištraukiame pyragą ir vėsiname bent jau keletą valandų, o geriausiai per naktį.


Vištienos apkepas su bulvių koše


Turbūt daugelis savo virtuvės pažintį pradeda pyragu ir desertų kepimu. Mano pirmasis kepinys buvo obuoliai trapioje tešloje, jau nelabai pamenu kaip man ten gavosi. Matyt dėl savo pirmosios patirties virtuvėje, labai susidraugavau su orkaite, ir dabar toliau su ja gerai sutariu. Pamakalavai kažką, šast į orkaitę ir eini užsiimti savo reikaliukais :) Susilaukiu priekaištų, kad kepu tik saldumynus, tad šį kartą priėjau kompromisą - pyragas, bet nei kiek nesaldus :)

Idėja kilo bežiūrint vieną iš Gordon Ramsay laidų. Piemenų pyragas. Tik labai labai turbūt nepiemeniškas, ir todėl net nedrįsau jo pavadinti piemenų pyragu, tiks ir vištienos apkepas. Kadangi po ranka turėjau daug nuskustų, supjaustytų bulvių ir atšildytą didelę vištą gaminimo procesas itin palengvėjo.

Reikės:
1 didelės vištienos krūtinėlės,
2 paprikų (viena geltona, kita raudona),
2 morkų,
1 svogūno galvos,
1-2 skiltelių česnako,
Pluoštelio baziliko lapelių,
Druskos,
Pipirų,
2 šaukštų grietinės,
100 ml balto vyno.

Bulvių košei:
1,5 kg bulvių,
2 šaukštai majonezo,
Raudonėlio,
Rozmarino,
Druskos.


Užkaičiam puodą su vandeniu, įmetame šaukštelį druskos. Per tą laiką nusiskutame ir susipjaustome bulves mažesniais gabalėliais ir dedame į verdantį vandenį. Gerai išverdame, nupilame didesniąją dalį vandens, tiek kad liktų koks centimetras nuo dugno. Į vidų dedame majonezą ir triname su blenderiu arba su bulvių trintuve. Darome tai labai atsakingai, jeigu norėsim pyrago viršų puošti rožytėmis per konditerinį švirkštą. Košę pagardiname raudonėliu ir rozmarinais.


Svogūną ir morką susipjaustome šiaudeliais. Į keptuvę pilame šlakelį alijaus, pakaitiname ir dedame svogūną ir morkas. Pakepiname ant silpnos ugnies, tol kol morka suminkštės.

Per tą laiką vištienos krūtinėlę susipjaustome gabalėliais, dedame ant didelės pjaustymo lentos, ant viršaus uždedame stambiais kubeliais supjaustytas paprikas, baziliko lapelius, papjaustytus česnakus, druską, pipirus. Viską perkapojame su dideliu virtuviniu peiliu, kol stambūs paprikų kubeliai virs smulkiais paprikų kubeliais.


Imame puodą, į jį pilame aliejaus, pakaitiname ir į vidų dedame vištienos-paprikų mišinį. Pakepiname pamaišydami, kol vištienos gabaliukai lengvai paskrus. Tuomet į vidų dedame svogūnus ir morkas. Pilame vyną ir pakepiname keletą minučių, tuomet dedame grietinę ir troškiname kol suminkštės paprika.

Visą mišinį pilame į kepimo formą, tolygiai paskirstome. Jeigu troškinukas atrodo per sausas ant viršaus galima užpilti sultinio arba pieno.


O dabar pasirinktinai  - arba atliekamas puošybinis bulvių košės dėjimas ant troškinio panaudojant konditerinį švirkštą, arba tiesiog sudedame su šaukštu košę ir gražiai palyginame paviršių.


Šauname į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepame 20 minučių kol paviršius nusidažys gražia rudai-auksine spalva.


Patiekiame su grietine, majonezu arba pomidorų padažu. Ypač skanu su šviežiais pomidorais arba raugintais agurkėliais. Skanaus :)


2012 m. rugsėjo 7 d., penktadienis

Slyvų ir raudonųjų serbentų pyragas


 
Labai skanus, saldus slyvų ir raudonųjų serbentų pyragas. Saldžios slyvos su rūgščiais serbentais puikiai papildo vienas kitą. Iš tiesų kai gaminau pirmą kartą, šiek tiek per daug įdėjau cukraus, todėl recepte sumažinsiu jo kiekį.

Pagrindui:
350 g miltų,
200 g šalto sviesto (arba margarino),
2 nubraukti valg. š. cukraus,
0,5 arb. š. druskos,
60 ml šalto vandens.

Įdarui:
800 g slyvų,
300 g serbentų, 
100 g cukraus,
1 v. š. vandens

Gabaliukais supjaustome šaltą sviestą, į jį sudedame miltus, cukrų druską ir pilame vandenį. Viska suminkome arba su mikseriu sulipiname į vientisą masę. Stengiamės neperminkyti tešlos. Dedame į šaldytuvą 30 minučių.

Ištraukus tešlą, ją padaliname į dvi dalis. Vieną dalį iškočiojame ant šiek tiek miltais pabarstyto stalviršio ir tiesiame į kepimo formą. Gražiai apipjauname kraštelius ir kepimo formą dedame į šaldytuvą 15-20 min. 

Iš likusios tešlos išsikočiojame didelį lakštą ir jį supjaustome maždaug 2 cm ilgio juostelėmis. 



Ant sviestinio popieriaus nusipiname tinklelį viršutinei pyrago daliai. Kol pasiruošime įdarą sviestinį popierių su tinkleliu dedame į šaldytuvą.

Pasiruošiame įdarą - iš slyvų išimame kauliukus. Į keptuvę supilame cukrų ir vandenį, pakaitinam kol cukrus ištirps ir pradės švelniai ruduoti. Tuomet į vidų dedame slyvas ir pakepiname apie 4-6 min, iki slyvos truputėlį suminkštės ir išskirs šiek tiek sulčių. Šiek tiek atvėsiname.


Iš šaldytuvo išimame pagrindą ir ant viršaus sudėliojame slyvas, keptuvėje paliekam keletą šaukštų skysčio, kuriame kepė slyvos, juo tepsime pyrago paviršių jam iškepus.


Ant slyvų barstome raudonuosius serbentus. Maniškiai serbentai buvo šaldyti kartu su cukrumi, todėl gavosi labai saldus smaližinis pyragas :) Ant pyrago su įdaru dedame nupintąjį tinklelį,  apipjaustome kraštelius, gražiai juos prispausdami prie pagrindo tešlos kraštų. Pyragą šauname į orkaitę įkaitintą iki 180 laipsnių. Kepame apie 30 minučių, kol paviršius gražiai apskrus.

Iškepusio pyrago paviršių aptepame slyvų sirupu. Skanus ir šiltas, bet man skanesnis buvo jau atvėsintas.


2012 m. rugsėjo 1 d., šeštadienis

Prapjautų obuolių pyragas

Taigi, vėl obuoliai. Man patinka ruduo su savo obuoliais, krentančiais lapais, rasos nukabintais voratinkliais ir paskutiniais šiltais saulutės spinduliais. O šie gražūs obuoliukai ant pyrago viršaus atrodo kaip mažos blizgančios saulutės.

Tešlai reikės:
150 g sviesto,
100 g cukraus,
100 g grietinės,
200 g miltų,
3 kiaušinių,
1 arb. š. kepimo miltelių,
žiupsnelis druskos.

Įdarui:
10 didelių obuolių,
1 citrinos.

Glajui:
2 v. š. cukraus,
2 v.š. grietinės,
1 v.š. vandens.

Pasiruošiam įdarui obuolius. Juos nulupam, perpjaunam per pusę ir išimam sėklalizdžius.


Juos sudedam į dubenį ir ant viršaus išspaudžiame citrinos sultis. Pamaišome ir pakratome, kad skiltelės apsiveltų sultimis ir neruduotų.

Dubenyje sumaišykite persijotus miltus, kepimo miltelius ir druską. Kitame dubenyje į minkštą sviestą sudėkite cukrų ir plakite su mikseriu arba ištrinkite su šaukštu iki purumo. Tuomet įmuškite vieną kiaušinį ir išsukite iki vientisos masės. Įmuškite dar vieną ir vėl maišykite iki vientisumo, taip pat pasielkite su trečiuoju kiaušiniu. Supilkite grietinę ir išmaišykite. Į kiaušinių-sviesto masę sudėkite miltų mišinį. Plakite su mikseriu ne ilgiau nei minutę. Gautą tešla supilkite į kepimo formą. Aš naudojau 35 x 25 dydžio formą.


Iš obuolių dubens imame po obuolio skiltelę ir jos viršų supjaustome horizontaliomis linijomis. Įpjovas darome ne iki pat apačios.


Skilteles išdėliojame ant tešlos pavišiaus jas šiek tiek spustlėdami. Pyragą dedame į orkaitę įkaitintą iki 180 laipsnių ir kepame apie 25-30 minučių, kol tešlos paviršius pradės rusti.


Pasiruošiame pyrago paviršiui glajų. Puodelyje kaitiname cukrų kartu su vandeniu, kol cukrus ištirps ir pradės stipriai virti. Tuomet į vidų dedame grietinę ir gerai išmaišę pakaitinam keletą minučių.


Turi gautis panaši masė į kondensuotą pieną. Jeigu tingisi galima vietoj glajaus panaudoti kondensuotą pieną, arba kam visai tingisi glajaus nenaudoti :). Pyrago paviršių aptepame glajumi ir paliekam atvėsti.





Mėtų obuolienė

Mūsų namuose obuolienės dažniausiai būna tiesiog obuoliai su cukrumi. Įkvėpta šio obuolių pyrago, nusprendžiau pagaminti obuolinę su mėtomis, kurią žiemą bus galima valgyti su blynais, arba dar vienas geresnių panaudojimo būdų bus obuolių pyragui. Labai paprastas receptas, ilgiausiai užtruksite lupant ir pjaustant obuolius.

5 stiklainiukams reikės:
5 kg jau nuluptų ir supjaustytų obuolių,
200 g cukraus,
kuokštelio mėtų - bus apie 10 g

Obuolius sudędame į puodą ir užkaičiame, įpilame šlakelį vandens, apie pusę puodelio. 


Paverdam maždaug 10-15 minučių vis pamaišant, kol dalis obuolių suminkštėja ir košė pradeda "pukšėti". Tuomet sudedame juostelėm pjaustytas mėtas ir permaišę keletą kartų išjungiam ugnį ir sudedame obuolienę į stiklainiukus, užsukame su dangteliais nuvalytais paspirituota vata. Laikyti šaldytuve arba vėsioje vietoje.



Tarkuotų bulvių sriuba


Labai skani  "negaliu sustoti" sriuba :). Na arba košė. Receptas mano prosenelės, kuri šią sriuba vadino tarke. Vadinam ir mes ją taip. 

Tarkei reikės:
2 l pieno,
4 didelės bulvės,
1 svogūnas,
apie 200 g rūkytų lašinukų,
druskos,
pipirų.

Į puodą supilame pieną, pakaitinam iki virimo. Per tą laiką (pieną vis pamaišyti, kad neprisviltų) nusiskusti bulves ir jas sutarkuoti bulvių tarkavimo mašina arba smukiausia tarka (kaip cepelinamsarba bulviniams blynams). Kai pienas bus netoli virimo sudedam tarkius į vidų ir vis maišom maišom, kad neprisviltų. Supjaustom lašinukus ir svogūną, pakepinam ant keptuvės. Maždaug po 15 minučių nuo tarkių sudėjimo, pabandom paragauti ir jei girgžda bulvės dar paverdame, o jei ne tai sudedame spirgus, pasūdom ir papipirinam pagal skonį. Truputi paverdam ir tada pilstom į dubenėlius ir valgom! Ypač patiks bulvių ir spirgų mėgėjams. Skanaus.